Ekonomika

Peníze pro chybující


Ve středověku usekli zloději ruku a bylo vymalováno. Jednou rukou toho moc nepobral, a navíc už každá dopředu věděl co je to zač a dával si pozor. Jasně, že v době plné falešného humanismu to nejde. Kdyby totiž usekli ruku člověku za každou krádež nebo podvod, tak by neměli v parlamentu čím hlasovat. A sami musíte uznat, že se bez něj neobejdeme. Ale pryč od tohoto tématu, nebo budu psát další články v šatlavě. Ech, ve vězení, nějak jsem tím středověkem načichl. Ale šlo mi jen o to naznačit, že nelze pouhým okem poznat nepoctivce. Ani když jdete do banky žádat o půjčku, nemůže bankovní úředník poznat, zda míníte poctivě splácet, nebo se na to míníte vykašlat. A to ještě ani nepíši o tom, že může člověk přestat splácet neúmyslně. Prostě proto, že na to nemá. Je vyhozen z práce a tím pádem skončil.

truhla s penězi

Nu, a protože bankovní úředníci nejsou vševědoucí a nepoznají poctivého od nepoctivého, musí si o občanovi, který žádá a půjčení peněz všechno prověřit. Což se děje různými potvrzeními. Například o výši výdělku, o počtu dětí a tak dále. Také se nahlíží do registrů dlužníků, a to je to jádro pudla. Tam se bankovní úředník podívat musí a pokud vás tam najde tak vás slušnou formou požádá, abyste si šli jinam.

bankovky a kravička

Nezajímá ho to, že jste prostě udělali jednou jedinkrát chybu a zapomněli zaplatit měsíční účet za telefon, nebo plyn. To už není jeho starost. Vy jste sice chybující člověk, ale pro něj musíte být brán jako neplatič a podvodník. A upřímně řečeno, on nezkoumá, proč a kolik. Mu stačí vaše jméno a rodné číslo. Je tam a tím to pro něj zvadlo. Naštěstí tím však vaše žádost o půjčku nebo hypotéku pro vás nemusí nutně skončit. Když nepůjčí bankovní sektor, je zde ten nebankovní a zde produkty s názvem nebankovní hypotéky bez registru. Zde není nutno nic kontrolovat, a proto peníze obdrží skoro každý žadatel.