Ekonomika

Tipy jak ušetřit na výměně peněz v zahraničí

I přesto, že narůstá počet obyvatel, kteří tráví svou dovolenou v tuzemsku, stále existuje vysoké procento těch, kteří si chtějí užít dnů volna v různých zahraničních destinacích. Abychom byli schopni si užívat plnými doušky veškeré aktivity a zajímavosti v místě vytoužené dovolené, je nejprve nutné si zajistit zahraniční valuty. Směnárny jsou na každém rohu, ale pokud nechceme vyhodit peníze za zbytečné poplatky a nevýhodné kurzy, je na místě dodržovat při směně korun pár základních tipů a triků:
zvětšené peníze.jpg
·         Pokud je to možné, používejte platební kartu
Při platbě kartou je směnný kurz garantován Vaší bankou, nemůže se Vám tedy stát, že byste v případě nevědomosti vyměnit valuty za extrémně nepřívětivou cenu. I v některých zahraničních zemích v dnešní době funguje bezkontaktní platební styk, takže do určitého limitu je možné provést platbu bez zdlouhavého zadávání PINu. Může se Vám však stát, že si Vás terminál zeptá, jakým způsobem budete chtít převést koruny na Vašem účtu na zahraniční měnu – na výběr bývá z možnosti tzv. DCC (Dynamic Currency Conversion) či kurzu Vaší banky. V této situaci je rada jednoduchá – DCC je vždy v porovnání s bankovním kurzem nevýhodnější, proto je dobré se mu vyhnout.
·         Kdy se vyplatí měnit peníze až ve finální destinaci
Obecně platí, že pokud cestuje do země, kde se platí jinou měnou než je euro, dolar či libra, je výhodné si valuty koupit až na místě. Logika je jednoduchá – pokud půjdete do směnárny či banky v Čechách, mají k dispozici nejvíce měny, které jim turisti nejvíce prodávají (takže zmiňovaná eura či dolary). Naopak nebudou mít větší počet kun, jelikož se nejedná o měnu, kterou by vykupovali tak často.
bohatství.jpg
·         Cesta za nejlepším kurzem
Pokud potřebujete vyměnit peníze v turistické oblasti, vždy se Vám vyplatí trochu se projít a najít banku. Můžete se setkat i s reklamou na směnárnu, která Vám slibuje provedení transakce bez veškerých poplatků, avšak ve většině případů platí, že to, co směnárna nevydělá na poplatcích, musí dohnat na klientsky nevýhodných kurzech. Nejhorší variantou, které je opravdu dobré se vyhnout, je platit například v eurech, protože jste zatím neměli příležitost si koupit domácí měnu. V tomto případě si každý prodejce určuje kurz sám a může tak brát rozdíl mezi svým a bankovním kurzem jako další zdroj svých příjmů.