Byt

Ubrusy dotvoří náš interiér

Pro někoho, kdo nechává vyniknout krásu přírodního dřevěného stolu z masivu je to zbytečný kus látky, ostatní si naopak svou jídelnu nebo kuchyň zkrášlí důležitým dekoračním doplňkem.
 
Funkce ubrusu
Ubrus neplní jen estetickou funkci, ale je také důležitý pro ochranu povrchu našeho jídelního stolu, který bývá často nejzatěžovanějším kusem nábytku v našem bytě.
slavnostní ubrus
 
Materiály
 
Bavlna
 
Pokud si vyberete bavlněný ubrus, máte k dispozici celou škálu vzorů a struktur materiálu. Ubrusy z této látky mohou být tkané nebo potištěné vzory. Bavlněné ubrusy jsou vhodné i do kuchyní chalup, které jsou zařízeny ve venkovském stylu.
 
Polyester
 
Jelikož polyesterová látka je splývavá, polyesterové ubrusy oceníte hlavně při slavnostních příležitostech, kdy se uplatní vyšívané vzory. Ale i na denní použití tento typ materiálu užijete. Polyesterové ubrusy se dají sehnat i v nešpinivé úpravě, které je dosaženo přidáním teflonu do horní vrstvy látky, takže vám vydrží déle čisté a jsou vodoodpudivé. Údržba je jednoduchá – ubrusy se dají vyprat na 30°C. Při každém přežehlení teflonové vrstvy se prodlužuje životnost ubrusů.
 
Voskované ubrusy
 
Máte doma malé děti a nechcete každý den prát látkový ubrus? Vyberte si voskovaný ubrus. Tento materiál je PVC a vyrábí se buď s textilním podkladem nebo bez něj. Textilní podklad vám nebude po stole klouzat, naopak u ubrusu bez spodní textilní vrstvy budete muset použít k uchycení boční kovové svěrky, které udrží ubrus na svém místě. Voskované ubrusy jsou ze všech uváděných druhů nenáročné na údržbu. Při zašpinění je stačí pouze otřít vlhkým hadříkem.
jídelní ubrus
 
Gobelínové ubrusy
 
Ve stylově zařízených bytech vynikne na stole krása gobelínového ubrusu.
 
Tento typ ubrusu se vyroben buď ze směsi bavlny a polyesteru nebo jen ze samotného polyesteru. Vzor je do látky vytkáván a na povrchu ubrusu často vynikne plastická struktura materiálu.
 
Při údržbě gobelínových ubrusů je nutné dodržovat tato pravidla:
– praní pouze na 30 °C 
– nesušit v sušičce