Produkty

Černý bez pro vaše zdraví

Většina lidí ví, že květy ČERNÉHO BEZU jsou v lidovém léčitelství používány na předním místě. Plodům se říká bezinky. Ne nadarmo je pravdivé staré přísloví: „ Před heřmánkem smekni a před bezinkou klekni.“

Černému bezu se lidově říká různě. Většinou podle krajů se hovoří bezinky, psí bez, na Moravě to jsou kozičky a jiné. Kvete červen – červenec a koncem prázdnin se mohou sbírat jeho plody v podobě černých kuliček, které jsou nasládlé i když trochu trpké.

černý bez

Květy černého bezu se užívají jak lidovém léčitelství, tak ve farmaceutickém průmyslu. Mnohé hospodyňky z čerstvých květů smaží chutné palačinky (řízky) a nazývají je kosmatice. Květy se suší a vaří se z nich čaj. Čerstvé květy, které se vyluhují v čisté vodě, (macarát) se připravuje léčivý sirup, který se zakonzervuje třtinovým cukrem s citrónovou šťávou.

V našem e-shopu naklíčeno.cz, Vám nabízíme kvalitní BIO bezové šťáva https://www.nakliceno.cz/bezove-sirupy/, které mají všestranné použití. Například se jím mohou polít pudingové poháry, připravíte z něj lahodný nápoj nebo si ho přimícháte do bílého jogurtu.

sirup z černého bezu

Jejich léčivé účinky se hlavně projevují při prochladnutí, protože podporují pocení, snižují horečku. Pomáhají léčit kašel (snadněji se vykašlávají hleny). Čaje i sirupy jsou mírně močopudné.

Obsahové látky černého bezu jsou převážně bioflavonoidní glykosidy (rutin, sambunigrín), které podporují jak vaše srdce, cévní systém a zdravou krev. Jeho další složky: éterický olej, sliz, živice, cukry, množství vitamínů (hlavně C, A, B), různé organické kyseliny. Plody obsahují glykosidické (potravinářské) barvivo.

Černý bez, prakticky celá rostlina, je velmi léčivá. Sirupy, které se vyrábějí z květů, jsou voňavé a osvěžující. Šťáva z plodů pomáhá při neuralgii (bolesti hlavy), mladé listy na jaře a kůra zase podporuje látkovou výměnu. O černém bezu se hovoří, že celkově působí jako prevence rakoviny. Dále pomáhá poléčit nespavost, ledvinové i žaludeční koliky a nemocné žíly.

Přípravky z černého bezu se nesmí podávat ve větších dávkách. Je potřeba dodržovat návody pro užívání, protože jen tak pomůžete svému zdraví. Plody se nesmí užívat syrové, protože jsou mírně toxické.